Delta Vana    
Vana nedir?

En temel vana tiplerinden biri pek fazla göze çarpmasa da yangın hidrantlarıdır. Yangın hidrantları, belediyenin su tedarik sistemine bağlanmış ekipmanlardır. Acil durumlarda ihtiyaç duyulduğu zaman yer üstünden açılıp kapanabilen özel yer altı vanalarıdır.

Hayatımızda önemli bir rol oynamasına karşın "Vana", ortalama bilgiye sahip bir kişi tarafından nadiren bilinir.Ne zaman bir musluğu açsak ,bulaşık makinasını kullansak , doğal gazımızı açsak yada gaz pedalına bassak aslında bir vanayı kumanda ederiz. Modern vana sistemleri olmaksızın, evimizde su veya otomatik ısıtıcı ve hatta hiçbir enerji olmaz  ve diğer birçok ucuz tüketim ürünü gibi plastik dahi duyulmamış olurdu.

Sözlük tanımı olarak , bir vana akışkanın akışını kontrol eden aygıttır. Günümüz vanaları sadece akışı değil, debiyi, basıncı,akışkanların yönünü, gazları, çamurları, boru hattından geçen kuru materyalleri, kanal ve benzeri geçiş yollarını kontrol edebilmektedir. Vanalar açma-kapama, regülasyon, oransal kontrol etme ve hat izolasyonu yapabilirler. Vanalar her türlü çapta , her türlü malzemeden olabilmekle beraber çok karmaşık soğutma sitemlerini kontrol eden veya bir nükleer santralde kullanılan egzotik bir alaşımdan yapılmış olabilirler.

Vanalar, gazlardan yüksek korozif etkiye sahip kimyasallara , buhara, aşındırıcı çamur, toksik gazlara ve radyoaktif malzemelere kadar tüm akışkanları kontrol edebilirler. Çok düşük kriyojenik sıcaklıklardan ergimiş metal sıcaklarına , vakum basınçlarından yüzlerce barlık yüksek basınç şartları altında  çalışabilirler.

Vana, modern teknolojik yaşamın temel ve zorunlu parçalarından biridir. Vana, hemen hemen tüm üretim işlemlerinde, her tip enerji üretiminde ve sistem tedarikinde kullanılması zorunlu bir ekipmandır. Ayrıca , insanlık tarihinde binlerce yıllık bilinen en eski ürünlerden biridir.

Vana Nedir?

Vana nedir?
Vana Endüstrisinin tarihi
Vanaların Genel Çeşitleri
Çeyrek Dönüşlü Vanalar ve Döner Tip Vanalar
Kendinden Etkili Vanalar
Kontrol Vanaları
Özel Vanalar
Aktuatörlerin Genel Tipleri
Vana Seçim Kriterleri
 
 
Uygulama : Ambiyans Bilgi ve İletişim
Adres : Tepeören mah.Özvatan Caddeesi No : 9 Araylar Sanayi Sitesi A Blok D:10 /11 Tuzla - İstanbul /Türkiye
Telefon: (216) 517 82 82   Faks: (216) 517 82 30  Eposta: info@deltavana.com